دغدغه ما فرهنگ است

دکتر فاطمه فراهانی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات تهران

مسئولین زنان از گره کور بیمه زنان خانه دار می گویند!

 دکتر فاطمه فراهانی: طرح ارائه شده از سوی مرکز امور زنان با استفاده از ظرفیت های دستگاه های ذی ربط و مسئول در این زمینه تدوین شده و بیمه مرکزی به یکی از شرکت های بیمه گر مجوز این کار را داده است و اجرایی شدن آن به پذیرش از سوی شرکت های بیمه گر بستگی دارد.

طرح بیمه زنان خانه دار از سال 81 تاکنون در حال رفت و برگشت در وزارت کار و مرکز امور زنان و خانواده است و مدام زنان خانه دار را امیدوار می کند و ناامید. 

به گزارش مهرخانه، بیمه زنان خانه‌دار سال ۱۳۸۱ در مجلس مصوب شد تا به موجب آن سازمان بهزیستی سالانه حداقل یک میلیون زن خانه‌دار را بیمه کند، اما این طرح در همان نطفه خفه شد و هیچ‌گاه به موفقیت دست نیافت. مسئولان نیز دلیل اجرا نشدن آن را کمبود اعتبار اعلام کردند. 

در آن سال قرار بود زنان خانه‌ دار با پرداخت ماهانه ۱۰ هزار تومان خود را بیمه کنند؛ مبلغی که نیمی از آن را بهزیستی می ‌پرداخت و نیم دیگرش را زنان خانه‌ دار و آنها پس از ۲۰ سال از مزایای بیمه بهره‌مند می ‌شدند. قرار بود هر ساله با افزایش بودجه، زنان بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گرفته و طی مدت کوتاهی همه زنان ایرانی تحت پوشش بیمه قرار گیرند. اما سازمان بهزیستی در مدت ۳ سال از اجرا، تنها ۳۰ هزار زن خانه‌ دار را تحت پوشش قرار داد. 

شاید به همین دلیل بود که اجرای طرح بیمه زنان خانه ‌دار به وزارت کار محول شد و با وجود اصرار این وزارتخانه ‌در اجرا، این طرح نیز به سرنوشتی مشابه سایر طرح ‌های مصوب حوزه زنان دچار شده و هیچ ‌گاه عملیاتی نشد، تا جایی‌که وزارت کار اعلام کرد بیمه این گروه، کار آسانی نیست و بهتر است «بیمه زنان خانه‌ دار نیازمند» را جایگزین بیمه زنان خانه‌ دار کنیم که این مدل نیز مورد تأیید قرار نگرفت.

حالا پس از گذشت ده سال، مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دولت دهم قرار است طرحی را ارائه دهد که در قالب هفت مدل زنان خانه دار بیمه شوند. صرف نظر از اینکه بررسی این طرح از آبان ماه سال گذشته به اردیبهشت ماه سال جاری موکول شده است، باید گفت این نوع بیمه نیز از همان ابتدا با اظهارنظرهایی از سوی برخی مسئولین مواجه گردیده و اغلب افراد، عملیاتی شدن این طرح را نیز غیر ممکن می دانند.

تخصیص بودجه مشکلی بزرگ بر سرراه بیمه زنان خانه دار
شهلا میرگلوبیات عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی که معتقد طرح بیمه زنان خانه دار اجرایی نخواهد شد به مهرخانه می گوید: چندین سال از ارائه طرح هایی در خصوص بیمه زنان خانه دار می گذرد، ولی تاکنون مسئولین مرکز امور زنان و وزارت کار نتوانسته اند این طرح را عملیاتی کنند؛ چراکه تخصیص اعتبار در این زمینه به راحتی صورت نمی پذیرد.

وی به تشریح مشکل تأمین بودجه این طرح پرداخته و می گوید: مسئولین برای اینکه بار مالی این طرح از دوش دولت برداشته شود، طرحی را ارائه کرده اند تا زنان خانه‌دار خودشان مبلغی را به حساب تأمین اجتماعی واریز کنند و بیمه شوند. اصولاً خانم های خانه دار چنین توانایی مالی را ندارند و یا برخی از آنها بیمه شوهرانشان هستند که بعد از فوت شوهر مستمری به آنها تعلق می گیرد و اگر بدسرپرست و یا بی سرپرست باشند نیز تحت حمایت بیمه ای کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی قرار خواهند گرفت و بیمه می شوند. در این میان تنها چند درصد از زنان خانه دار باقی می‌مانند که توانایی پرداخت هزینه بیمه را ندارند و شوهرانشان نیز بیمه نیستند. دغدغه ما در این زمینه بیشتر به این گروه از زنان برمی گردد که آمار دقیقی از آنها وجود ندارد.

این طرح بار مالی زیادی را متحمل دولت خواهد کرد
میرگلوبیات تصریح می کند: بار مالی بیمه این قشر از زنان بر عهده دولت بوده و وزارت کار نیز در این زمینه با مشکل عدم تخصیص اعتبار مواجه است. در روزهای پایانی سال گذشته اعضای فراکسیون زنان جلسه ای را با مسئولین وزارت کار در این زمینه برگزار کرد و این طرح را مورد بررسی قرار دادند. در این جلسه مسئولین وزارت کار و تأمین اجتماعی نیز اذعان داشتند که این طرح بار مالی زیادی را متحمل دولت خواهد کرد و به همین دلیل اجرا نخواهد شد.

اجرایی شدن بیمه زنان خانه دار و پذیرش از سوی شرکت های بیمه گر 
این سخنان در حالی مطرح می شود که فاطمه فراهانی مشاور امور بانوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است که نمایندگان باید پس از ارسال این طرح به مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار نظر کنند.

وی در خصوص این طرح به مهرخانه می گوید: طرح ارائه شده از سوی مرکز امور زنان با استفاده از ظرفیت های دستگاه های ذی ربط و مسئول در این زمینه تدوین شده و بیمه مرکزی به یکی از شرکت های بیمه گر مجوز این کار را داده است و اجرایی شدن آن به پذیرش از سوی شرکت های بیمه گر بستگی دارد.

فراهانی خاطرنشان می کند: این طرح در جلسه آتی ستاد ملی زن و خانواده بررسی خواهد شد و اجرای آن به تأمین اعتبارات نیاز دارد تا به صورت قطعی اجرا شود نه مقطعی.

بیمه زنان خانه دار حتی با اجرای مرحله ای نیز محقق نخواهد شد
مشاور امور بانوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سؤال که آیا به اجرای این طرح امیدوار است یا خیر، اذعان می دارد: ممکن است این طرح در ابتدا قشری از زنان خانه دار را در بر بگیرد و اجرای آن به صورت فاز به فاز و یا به صورت مرحله ای باشد و در مراحل بعدی نیز عده دیگری از زنان خانه دار را بیمه شوند.

البته شهلا میرگلو بیات معتقد است که این طرح حتی با اجرای مرحله ای نیز تحقق پیدا نخواهد کرد؛ چراکه شورای نگهبان طرح هایی چون افزایش مرخصی زایمان و حذف محدودیت های فرزند چهارم به بعد را در لایحه اصلاح قوانین جمعیتی که در اولویت بررسی هستند را به دلیل عدم تخصیص اعتبار تأیید نکرده است و قطعاً با تخصیص بودجه در خصوص طرحی چون بیمه زنان خانه دار که ده سال در حال بررسی است، نیز موافقت نخواهد کرد.

زهره طبیب زاده نماینده مردم تهران و رئیس مرکز امور زنان و خانواده دولت نهم نیز پیش از این از وزارت کار خواسته بود که تنها زنان سرپرست خانوار نیازمند مشمول این قانون بشوند، ولی دولت زیر بار مبالغ مالی آن نرفت و تأمین بودجه آن را منوط به کسب هزینه در طرح هدفمندی یارانه ها نمود که هرگز تحقق نیافت.

پس می توان نتیجه گرفت که حتی با اجرای فاز به فاز آن نیز این طرح اجرا نخواهد شد، ولی با همه این حرف ها هنوز هم مسئولین مرکز امور زنان و خانواده ابراز امیدواری می کنند که بیمه زنان خانه دار اجرایی می شود.

بیمه زنان خانه دار برای پنج دهک میانی 
فریبا حاج علی در گفتگو با مهرخانه در خصوص اجرایی نشدن بیمه زنان خانه دار در سال های گذشته می گوید: عدم طراحی مکانیزم تخصصی و ساز و کار بیمه ای، عدم تعیین دستگاه های خاص و معین و بالا بودن میزان سهم بیمه شدگان، از مهم ترین دلایل عدم اجرای این طرح در سال های اخیر است.

وی به ویژگی های طرح ارائه شده از سوی مرکز امور زنان پرداخته و تصریح می کند: در بررسی های صورت گرفته متوجه شدیم که پنج دهک میانی از بخش زنان خانه دار، قادر به پرداخت حق بیمه خود نیستند و ما در بررسی این طرح به این پنج دهک میانی توجه کرده ایم، ولی حمایت همه جانبه دولت، مهم ترین پشتوانه برای اجرایی شدن طرح بیمه زنان خانه دار است.

شمارش معکوس برای رونمایی از طرح بیمه زنان خانه دار تا چه زمانی ادامه دارد؟
بیمه زنان خانه دار از مهم ترین طرح های مطرح شده در حوزه زنان است که در طی این سال ها همواره با بداقبالی از سوی مسئولین روبرو بوده و به رؤیایی برای زنان خانه دار تبدیل شده است. به هر حال شمارش معکوس برای برگزاری جلسه آینده ستاد ملی زن و خانواده مدت هاست آغاز شده و همه از آبان ماه سال گذشته منتظر رونمایی از طرحی هستند که به گفته مسئولین مرکز امور زنان و خانواده قابلیت اجرا خواهد داشت و امیدواریم این طرح به نیازهای زنان خانه دار پاسخ داده و نظر نمایندگان مجلس و مسئولین را به خود جلب کند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی