دغدغه ما فرهنگ است

دکتر فاطمه فراهانی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات تهران

دکتر فاطمه فراهانی را بیشتر بشناسیم!

دکتر فاطمه عزیزآبادی فراهانی در سال ۱۳۴۸ در یکی از محله های قدیمی شهر تهران (خیابان ۱۷ شهریور) در خانواده ای مذهبی و متوسط به دنیا آمد.

او فرزند اول خانواده بود و در ۶ سالگی به دبستان رفت. به علت درخشش در پایه های اول، دوم و سوم دبستان، با تشویق و راهنمایی معلمان خود، پایه چهارم ابتدائی را به صورت جهشی و در تعطیلات تابستانی گذراند. در همین ایام پدر ایشان پس از حدود دو سال تعقیب و گریز ، در خرداد ۱۳۵۷ توسط ماموران رژیم سفاک پهلوی دستگیر و زندانی شد. اواخر تابستان سال ۵۷ و همزمان با امتحانات پایه چهارم در شهریور ماه در حالی که اعتراضات و مبارزات مردمی به اوج خود رسید، در روز جمعه خونین ۱۷ شهریور به همراه مادر خود به میدان ژاله رفت و در میان صفوف تظاهر کنندگان قرار گرفت.  خاطرات آن روز سهمگین و حماسه ساز، به رنگ خون و آتش، چنان در ذهنش نقش بست که تا امروز یکی از شنیدنی ترین خاطرات زندگی اوست. آن روز بی شک به عنوان لکه ننگی در کارنامه رژیم جنایتکار پهلوی ثبت گردیده است.

درحالی که او و همه مردم انقلابی داغدار گل های پرپر شده خود در جمعه خونین بودند ، رژیم ستمشاهی پس از گذشت چند روز از آن واقعه تحت فشار و برای فریب افکار عمومی ، پدر او و تعداد زیادی از زندانیان سیاسی را آزاد کرد. روزهای حساس و تعیین کننده ای بود. به دلیل روحیات انقلابی و حق طلبانه خانواده به ویژه مادرش ، ایشان نیز در بیشتر تظاهرات و صحنه های مردمی حضور می یافت. از جمله در راهپیمایی عاشورای تاریخی ۵۷ و تظاهرات خیابانی مردم شجاع و خدا ترس در ساعات حکومت نظامی و گفتن تکبیر شبانه بر پشت بام ها و ... .

بالاخره روزهای سرنوشت ساز سال ۵۷ به آخر خود نزدیک شد و سرنوشت بهمن سرد و خونین به بهار پیروزی انقلاب اسلامی گره خورد.

قرار گرفتن در سنگر مدرسه و تلاش علمی برای حفظ انقلاب و ساختن نظام جمهوری اسلامی مهمترین وظیفه ایام نوجوانی بود. همراهی با مادر در جلسات تشکیلاتی و آموزشی حزب جمهوری اسلامی بهترین فرصت و بهانه برای قرار گرفتن در متن انقلاب و نزدیکی با شخصیت های موثر و با نفوذ متعهد به نظام و اهداف انقلاب اسلامی بود. پیگیری وقایع سال های ۶۰ و ۶۱ و رخدادهای جنگ تحمیلی، رویدادهای مهمی بودند که در کنار دروس ادبیات، ریاضی و علوم برای او مشق روزانه دوران دانش آموزی به حساب می آمدند.

تلخی خاطرات گذراندن کلاس ها و امتحانات زیر بمباران های ناجوانمردانه رژیم بعثی با تلاش برای تهیه کمک های مردمی در مدرسه و محل، شیرین می شد. دوران دبیرستان را در مدرسه روشنگر گذراند و همواره خود را مدیون آموزش های معلمین به ویژه آموزش های اخلاقی و تربیتی مربیان مؤمن، دلسوز و متعهدی همچون خانمها حدادیان و تقوی دانسته و از دوستی و همراهی با همکلاسی های روشنگر خود به عنوان یکی از اتفاقات  سرنوشت ساز زندگی اش یاد می کند.

هنوز ۱۷ سالگی را به پایان نرسانده بود که موفق به کسب مدرک دیپلم علوم تجربی گردید. در حال آماده شدن برای رفتن به دانشگاه بود که مصادف با یوم الله دوازدهم فروردین با یکی از جوانان انقلابی از میان رزمندگان عرصه دفاع مقدس، ازدواج نمود. تولد دختر اول شیرین ترین هدیه او در سال ۶۶ و روزهای پرتلاطم جنگ بود. ماندن در سنگر خانواده، پرورش فرزند و تحمل روزهای دوری از همسر به دلیل شرکت در جبهه های نبرد حق علیه باطل را مهمترین وظیفه خود قلمداد می نمود.

سال ۱۳۶۸با بزرگتر شدن فرزند و احساس ضرورت برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه شد و در سال ۱۳۷۲ مدرک کارشناسی خود را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه تهران دریافت نمود. فعالیت های آموزشی و علمی-پژوهشی خود را از سال های پایانی دوران کارشناسی آغاز کرد. پس از اخذ مدرک کارشناسی و در حالی که دو سال به عنوان کارشناس اداره زنان در معاونت بین الملل وزارت امور خارجه فعالیت داشت، به دلیل بارداری فرزند دوم و عزم ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، اشتغال تمام وقت دولتی را رها کرد و صرفا به فعالیت آموزشی و تدریس به صورت پاره وقت در موسسه فرهنگی رفاه و دبیرستان شهید مطهری (زیر نظر موسسه عالی شهید مطهری) و موسسه فرهنگی طلوع پرداخت.

در تمام این سال ها با تشویق و حمایت های ارزشمند خانواده به ویژه همسر، پدر و مادرش تلاش نمود تا با عطف منطقی مسئولیت های همسری، مادری، علمی، اجتماعی، تعادل بین حقوق و تکالیف فردی، خانوادگی و اجتماعی را به نحو شایسته ای برقرار نماید تا حضور علمی و اجتماعی اش در جامعه منجر به غیبت او در سنگر خانواده و محرومیت عاطفی و تربیتی فرزندانش نگردد.

با این باور در آن ایام برخی فعالیت های اجتماعی از جمله همکاری و عضویت در شورای مرکزی جامعه زینب سلام الله علیها و تاسیس جامعه اسلامی زنان را درکارنامه خود ثبت نمود. او درسال ۱۳۷۲پس از دریافت درجه کارشناسی ارشد مدیریت امور فرهنگی، فعالیت های علمی، پژوهشی و فرهنگی خود را به صورت جدی تری دنبال نمود و مصمم گشت تا با تکمیل تحصیلات دانشگاهی نقش موثرتری در عرصه فرهنگ و نظام آموزشی ایفا نماید.

با این هدف در سال ۱۳۸۲ موفق به کسب رتبه یک اولین آزمون دکتری مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی شد و به دلیل سوابق برجسته به عنوان اولین بورسیه و عضو هیئت علمی تمام وقت گروه آموزشی مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی در واحد علوم و تحقیقات تهران برگزیده شد.

دکتر فاطمه فراهانی همواره از دوران تحصیل دکترای خود، به این دلیل که سنگینی مسؤلیت های خانوادگی، علمی و اجتماعی با تولد دو فرزند پسر در این دوران به اوج خود رسیده بود، به عنوان سخت ترین دوره تحصیلی خویش یاد می کند. دورانی که نه تنها اثبات ظرفیت های یک زن برای مقارنت مسؤلیت های چندگانه بود ، بلکه تجلی باور توکل و اعتماد داشتن به وعده عنایات و الطاف الهی نیز بود.

توان علمی و تجارب پژوهشی در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی فرصت حضور و مشارکت وی را در مجموعه ای از کمیسیون ها، اجلاس و نشست های تخصصی به ویژه در حوزه زنان و خانواده فراهم نمود. از جمله عضویت در کمیسون زنان و خانواده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیته نظارت بر پژوهش های مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری. اوج فعالیت های اجرایی ایشان از سال ۱۳۸۸آغاز گردید. دکتر فراهانی در این سال به عنوان مشاور امور بانوان و خانواده وزارت کار و امور اجتماعی منصوب گردید. او تا پایان دوران چهارساله مسؤلیت خود (به ویژه حضور در شورای فرهنگی اجتماعی زنان به عنوان نماینده وزارت کار با حکم رئیس جمهور و مسئولیت کمیته اشتغال آن شورا) از ظرفیت های بی بدیل و حیثیت سرمایه انسانی زنان چه در نقش زنان خانه دار و چه شاغل و سرپرست خانوار دفاع کرده و با رویکرد مدیریت فرهنگی، راهبردهای مؤثر و جدی کارآفرینی، اشتغال خانگی و تعاون محور را در مسئله حضور و مشارکت زنان در تعالی و پیشرفت جامعه دنبال نمود. این امر چه به شکل آکادمیک و با راهنمایی و مشاوره پایان نامه های دانشجویی و چه به صورت اجرائی و با پیگیری در جلسات و محافل متعدد، مطرح گردید.

دکتر فراهانی در راستی تبیین دیدگاه ها و رویکردهای نظام جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت و اهمیت نقش آفرینی زنان در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و نیز تشکیل انجمن های دوستی و همکاری با نهادها و تشکیلات بین المللی فرهنگی-سیاسی فعال در حوزه زنان خانواده سفرها متعددی به کشورهای مختلف از جمله تاجیکستان، چین، افغانستان، سوریه، بوسنی و هرزگوین و عراق داشته و با شرکت در هفته های دوستی و مناسبت های مختلف به ایراد سخنرانی و مذاکره برای انعقاد تفاهم نامه های مشترک پرداخته است.

وی در انتقال این اعتقاد به دختران خود که تحصیل و فعالیت اجتماعی مغایرتی با ایفای نقش های خانوادگی نداشته و با درک حقوق و تکالیف می توان از عهده پذیرش نقش های مختلف خانوادگی و اجتماعی برآمد، موفق بوده است. دختر بزرگ ایشان هم اکنون متأهل و دندانپزشک بوده و دارای یک فرزند می باشد. دختر دوم نیز دانشجوی سال سوم دندانپزشکی و متأهل است.

دکتر فاطمه فراهانی تألیف کتب، مقالات متعدد علمی و پژوهشی، سخنرانی، داوری و مسؤلیت های علمی در همایش ها و کنفرانس های متعدد علمی و تخصصی را در کارنامه خود داشته و هم اکنون به عنوان مدیر گروه مدیریت امور فرهنگی در مقطع کارشناسی ارشد به فعالیت علمی مشغول است. همچنین عضویت در کمیته نظارت بر نشریات واحد علوم و تحقیقات تهران و همکاری با چند فصلنامه علمی از جمله مدیریت داخلی فصلنامه علمی پژوهشی مدیریت فرهنگی، عضویت در کمیسیون عالی اجتماعی بسیج، عضویت در شورای مرکزی بسیج جامعه زنان و عضویت در کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مشاور فرهنگی سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس از دیگر فعالیت های اوست.

دکتر فراهانی همواره خود را به عنوان سرباز ولایت در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دانسته و اوج این رسالت را در تعالی فرهنگی و تحقق تمدن نوین اسلامی با پرورش سرمایه های انسانی و پاسداشت آرمان ها و آرزوهای ناب فرهنگ اسلامی-ایرانی دنبال می نماید.

دکتر فاطمه عزیز آبادی فراهانی تا کنون راهنمایی، مشاوره و داوری بیش از ۱۰۰ عنوان پایان نامه و مقاله علمی ـ پژوهشی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاهی و کارشناسی سطح ۲ حوزه در رشته ها و حوزه های مدیریت فرهنگی، جامعه شناسی، مدیریت شهری، مدیریت اجرایی، اشتغال و کارآفرینی را بر عهده داشته است.

سوابق آموزشی:

• تدریس دروس کاربرد آمار در مدیریت، روش تحقیق، سیر هنر در تاریخ، آشنایی با فرهنگ و هنر ایران و  جهان، رفتارسازمانی، مدیریت منابع انسانی، جامعه شناسی فرهنگی، ارزیابی طرح های فرهنگی و جامعه شناسی شهری در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی، مدیریت شهری، مدیریت صنعتی و مدیریت IT واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ۱۳۹۳-۱۳۸۴

• تدریس مدیریت مالی مراکز و نهادهای فرهنگی و همکاری با گروه مدیریت فرهنگی در دانشگاه عدالت

• تدریس دروس تئوری های مدیریت و مدیریت منابع انسانی، رفتار سازمانی و روش تحقیق در مقطع کارشناسی رشته  مدیریت گمرکی، جهانگردی و هتل داری، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ۱۳۸۸-۱۳۸۴

• تدریس دروس روش تحقیق و جامعه شناسی در مقطع کارشناسی، حوزه علمیه عقیله بنی هاشم ۱۳۸۳

• تدریس و مشاوره در موسسه فرهنگی طلوع ۱۳۸۴-۱۳۷۹

• تدریس دروس جامعه شناسی در دبیرستان مدرسه عالی شهید مطهری ۱۳۸۰-۱۳۷۶

• تدریس دروس علوم اجتماعی و تاریخ در موسسه فرهنگی رفاه ۱۳۸۴-۱۳۷۱

سوابق پژوهشی:

 ارائه مقاله و سخنرانی در کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی

 مقاله رابطه فرهنگ سازمانی با استراتژی، موردکاویِ معاونت برنامه ریزی و نظارت صدا و سیمای ج. ا. ا.

 مقاله تحلیل محتوای برنامه "به خانه برمی گردیم " در موضوع تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده ۱۳۹۳

 مقاله نقش فعالیت های فرهنگی هنری شهرداری تهران در توسعه فرهنگ شهروندی ۱۳۹۳

 طراحی و تدوین شاخصهای حوزه زنان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۳۹۲

 مقاله بررسی رابطه بین هویت مذهبی و چالش های معماری شهر تهران فصلنامه مدیریت فرهنگی ۱۳۹۲

 مقاله نقش آموزش های فرهنگی در محتوای کتب درسی مقطع ابتدایی در بهینه سازی مصرف آب ۱۳۹۲

 مقاله ضرورت برنامه ریزی در گردشگری ایران، ارائه شده درسومین کنگره پیشگامان پیشرفت ۱۳۹۲

 مقاله نقش مدیریت فرهنگی در مواجهه با پدیده وندالیسم ۱۳۹۱

 مقاله برگزیده کنفرانس بین المللی نقش زنان اندیشمند مسلمان در توسعه علم و فناوری، سال ۱۳۹۱ با "عنوان اشتغال زنان، بهداشت روانی و رضایت شغلی"

 مقاله برگزیده همایش بین المللی 4 بانوی برگزیده ادیان آسمانی با عنوان "الگوسازی فرهنگی ـ رسانه ای در جهان معاصر" - بهمن ماه ۱۳۹۰

 مقاله نقش کارآفرینی فرهنگی در توسعه فرهنگی

 مقاله نقش کار آفرینی فرهنگی در توسعه روستایی

 مقاله عناصر فرهنگی مؤثر بر ارتقاء سرمایه فرهنگی در گلستان سعدی، فصلنامه علمی ـ پژوهشی مدیریت فرهنگی ۱۳۹۰

 مقاله نقش مؤلفه های فرهنگی در دستیابی به چهارچوب دانش راهبردی سازمانهای تناور در صنایع دفاعی ۱۳۹۰

 مقاله تسهیم شغل: استراتژی توازن بین کار و زندگی در فصلنامه علمی ـ پژوهشی مدیریت ۱۳۹۰

 مقاله طراحی مدل اندازهگیری تأثیر رسانه ملی در توسعه فرهنگی، فصلنامه علمی ـ پژوهشی مدیریت فرهنگی،  زمستان ۱۳۸۷   

 تالیف کتاب "توسعه فرهنگی در رسانه ملی" چاپ ۱۳۸۹

 کتاب "توسعه و تحول فرهنگ و هنر" ـ مجموعه مقالات، ۱۳۸۷

 مقاله برگزیده همایش ملی توسعه و تحول فرهنگ و هنر (حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی) با عنوان "نقش رسانهها در ایجاد یا رفع مظلومیت از فرهنگ"، ۱۳۸۷

 مقاله بحران فرهنگی و راهکارهای تدبیر بحران، فصلنامه علمی ـ پژوهشی مدیریت فرهنگی، بهار ۱۳۸۷

 مقاله مدیریت بحران فرهنگی، گزارش راهبردی مرکز مطالعات و تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ۱۳۸۷

 ناظر طرح ملی نظر سنجی قانون منع حجاب در اروپا، شورای فرهنگی اجتماعی زنان ۱۳۸۳

 همکاری با مرکز پژوهشهای نهاد ریاست جمهوری، ۱۳۷۲-۱۳۷۱

مقالات لاتین:

• Conceptual Model of Cultural Policy of Iranian Cinema Productions,2013,Singaporean Journal of Business Economics& Management Studies.

• A Study on Relationship between Organizational Culture & Information Technology on Knowledge Sharing,2014,Management Science Letters.

• Student’ Attitudes Toward New Spiritual Movements,2015, Indian Journal of Fundamental & Applied Life Sciences.

• E ect of Ci zens’ Awareness of the Rights of Ci zens to Vote on the Concil( Tehran),2015, Indian Journal of Fundamental & Applied Life Sciences.

سوابق اجرایی:

 مدیرگروه مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت و برنامهریزی فرهنگی – دانشکده مدیریت و اقتصاد، واحد علوم و تحقیقات ۱۳۹۴

 مدیر داخلی فصلنامه تخصصی مدیریت فرهنگی

 عضو شورای سیاست گذاری سازمان حفظ آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس از ۱۳۹۲

 مدیر فرهنگی سازمان نشر آثار و ارزش های مشارکت زنان در دفاع مقدس ۱۳۹۳-۱۳۹۲

 مشاور وزیر و رئیس گروه مشاوران امور بانوان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۳۹۲-۱۳۹۰

 عضو شورای سیاست گذاری مرکز رصد وضعیت زنان و خانواده ۱۳۹۲

 عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان، از سال ۱۳۹۲-۱۳۸۹

 مشاور وزیر کار و امور اجتماعی در امور بانوان و خانواده ۱۳۹۰-۱۳۸۹

 عضو ستاد فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

 مسئول کمیته اشتغال شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان

 عضو کمیسیون نامگذاری روزهای خاص (دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی)  از سال ۱۳۹۰

 کارشناس وزارت امورخارجه در اداره امورزنان(معاونت بین الملل) ۱۳۷۳-۱۳۷۱

عضویت در شوراها، انجمن ها و کمیته های تخصصی:

 عضو شورای مرکزی بسیج جامعه زنان از سال ۱۳۹۰

 عضو کمیسیون عالی اجتماعی بسیج و جانشین کمیته تحکیم بنیان خانواده از ۱۳۹۲

 عضو شورای فرهنگی دانشکده مدیریت و اقتصاد از مهر ۱۳۹۳

 عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی واحد علوم و تحقیقات از ۱۳۹۳

 عضو کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۹۲ تا کنون

 عضو هیئت مؤسس و هیئت مدیره انجمن علمی برنامه ریزی فرهنگی ایران

 عضو هیئت مؤسس انجمن همبستگی دختران جوان

 عضو هیئت مؤسس و مدیرعامل مؤسسه فرهنگی اندیشه سازان مهر ایران (اسما)

 عضو کمیته علمی و داوری نخستین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال

 عضو کمیته علمی کنفرانس بین المللی نقش زنان دانشمند در پیشبرد علم و فناوری

 عضو کمیته علمی و کمیته تبلیغات اجلاس زنان و بیداری اسلامی ۱۳۹۱

 عضو کمیته عملی هفتمین کنگره بین المللی پیوست نگاری فرهنگی ۱۳۹۰

 عضو شورای سیاستگذاری دومین جشنواره تولیدات رسانهای عفاف و حجاب (نور) ۱۳۹۰

 رئیس کارگروه تدوین سند امور معیشتی و تأمین اجتماعی مربوط به سند جامع امور زنان و خانواده ماده 230 برنامه پنجم توسعه ۱۳۹۱-۱۳۹۰

 عضو شبکه زنان اندیشمند جهان اسلام

 عضو کمیته علمی و اجرایی ستاد پنجاه و پنجمین و پنجاه و ششمین اجلاس کمیسیون مقام زن (سازمان ملل ـ نیویورک)، 1391 ـ 1389

 عضو کمیته علمی همایش بین المللی چهار بانوی برگزیده ادیان آسمانی ۱۳۹۰

 عضو ستاد علمی سومین اجلاس وزرای امور زنان کشورهای اسلامی ۱۳۸۹  (OIC 1389)

 عضو شورای پژوهشی مرکز امور زنان وخانواده نهاد ریاست جمهوری، از سال ۱۳۸۸

 عضویت در دپارتمان مدیریت و برنامهریزی فرهنگی هنری فرهنگستان هنر۱۳۸۹

 عضو کمیسیون خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۱۳۸۹-۱۳۸۸

 عضو هیئت موسس جمعیت اسلامی زنان ۱۳۸۲-۱۳۷۶

 عضو شورای مرکزی جامعه زینب (سلام الله علیها) ۱۳۸۴-۱۳۷۳

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی