دغدغه ما فرهنگ است

دکتر فاطمه فراهانی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات تهران

از برنامه ششم توسعه نیز آبی برای فرهنگ گرم نمی شود!

امروز بنا دارم از جایگاه کسی که سالیان سال است از پس حواشی روزگار و از دورنمایی وضعیت  فرهنگ کشور را به نظاره نشسته و رصد کرده و حرف های جدی در حوزه مدیریت فرهنگی کشور دارد، بدون حاشیه روی و مقدمه چینی بگویم ...

امروز و با مروری به برنامه ششم توسعه به یقین احساس می شود که جای یک نگاه ویژه و نیز دلسوزانه به حوزه فرهنگ خالی است و کاملاً مشهود است که از این نوع و شکل سیاست گذاری برای  فرهنگ  آبی گرم نمی شود.امروز که منطق حکم می کند توجه و سرمایه گذاری دولت در حوزه فرهنگ ودر نسبت با ادوار گذشته  بیشتر باشد متأسفانه با نوعی بی مهری هایی مواجه شده ایم که  ما را دچار خسارت های جبران ناپذیری خواهد کرد. بر خلاف نظام‌های لیبرال، دولت اسلامی باید خود را در قبال فرهنگ مسئول تلقی کند و با هدایت و حمایت معقول و هدفمند از برنامه‌های سالم و اثرگذار فرهنگی، زمینه رشد فضیلت‌های انسانی در جامعه را مهیا کند. سؤال اینجاست که آیا تصمیم گیران در تهیه لایحه برنامه ششم در حوزه فرهنگ  از نقطه نظرات نخبگان فرهنگی بهره برده و مشورت گرفته اند؟ یا در پشت درهای بسته و مبتنی بر نظرات و سلایق افراد به تصمیم رسیده اند؟ وجاهت و اعتبار برنامه توسعه به توجه  ویژه‌ای است که در آن برنامه به فرهنگ نه در یک فصل خاص، آن هم به قاعده چند بند، بلکه در کل فصول آن اشاره شده باشد و اگر حق فرهنگ  آن گونه ای که باید به درستی ادا نشده باشد اساس و بنای  آن برنامه زیر سئوال خواهد رفت.

لذا درر این مقطع نخبگان نقش تماشاگر و یک عنصر بی‌تفاوت را نباید بازی کنند؛ باید ورود عالمانه به برنامه ششم داشته و موضع خود در خصوص فرهنگ را در این برنامه به طور واضح مشخص نمایند و به اصلاح آن کمک کنند.

نمیدانم، اما ای کاش همان گونه که نسبت به حوزه بحران زده اقتصاد تا این حد حساسیت به خرج داده و در سیاست گذاری ها و ترسیم برنامه هایمان به مباحث اقتصادی  اولویت می بخشیم،  نسبت به فرهنگ  نیز بی تفاوت نبوده و به همین مقدار حساسیت به خرج داده و برای برون رفت از این وضعیت بحران زده چاره ای می اندیشیدیم . مگر نه آنکه زیان ها و خسارات های این بخش به مراتب هولناک تر و خانمان سوزتر و اثرات مخرب آن به مراتب دیرپاتر از زیان وارده به دیگر بخش های کشور است؟ اقتصاد و سیاست و ... را اگر چاره ای باشد، حوزه بحران زده فرهنگ را به سادگی التیامی نیست.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی