دغدغه ما فرهنگ است

دکتر فاطمه فراهانی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات تهران

مغلطه نکنید!!!!

جامعه امروز محاسبات منطقی خویش را دارد و اساسا توجهی به فرافکنی‌ها و مغلطه‌های فرهنگی ندارند و به سادگی این غفلت ها را نمی پذیرد و مادامی که متولیان و مسئولین حوزه فرهنگ و نیز مؤثران فرهنگی همچنان بخواهند با ‌مغالطه و فرافکنی، اهمال کاری خویش را توجیه کنند پیشرفتی در این زمینه صورت نخواهد گرفت.

در مقدمه بگویم که امروزه یکی از بهانه تراشی هایی که در عرصه فرهنگی وجود داشته و بسان پاسخ از قبل آمده در برابر سؤالات منتقدان مطرح می شود این است که بودجه و سهم اعتباری فرهنگ پایین است و قس علی هذا...اما بنایم در این مجال مختصر نه رد این ادعا بلکه پرداختن به وجه دیگری سکه ضرب شده عرصه فرهنگ است. باید بپذیریم که ریشه عقب افتادگیمان در حوزه فرهنگ در کاستی‌های ریالی و اعتبارات تخصیصی نیست  و متأسفانه بیشتر به یک مغلطه و بیراهه تحلیلی– تبیینی می ماند و تجربه نیز به ما ثابت کرده که نبود عزمی راسخ ، پویا، کارآمد و منطبق با ذات انقلاب اسلامی در عرصه فرهنگ منشأ همه این رکودها وکاستی‌های موجود است. ما امروز محتاج یک نگاه ویژه و نیز یک باز تعریف از عزم و همت انقلابی در جهاد فرهنگی هستیم. 

گفتم عزم و جهاد یاد خاطره ای از شهید جواد افراسیابی افتادم، تعریف می کردند و می گفتند: توی عملیات پایش قطع شده بود، عملیات والفجر 4 بود. بچهها بطرف قله 1904 کانی مانگا در حرکت بودن و حاج جواد هم چوب به دست پا به پای بچه ها می رفت. بهش گفتن: سخته، بمون پایین. قبول نمی کرد. پابه پای بچه ها می اومد، بدون اسلحه. گفتن حداقل اسلحه بردار، لازم میشه. با دستش نوک قله را نشان داد و گفت: اسلحه من اون بالاست، یعنی محل کارزار من آنچاست. تکلیفش با خودش روشن بود. می‌دانست کجای میدان رزم قرار بگیرد و برای رفتن به آنبالا باید تن به رنج و سختی بدهد، خودش را مهیاکرده بود. بهانه نمی تراشید و برای فرار از بار مسئولیت مغلطه نمی کرد. 

الغرض ...

امروز باید هوشمندانه به اطراف مان بنگریم و فرصت ها را یک به یک بیابیم و آن گونه ای که باید از این ظرفیت ها در مسیر تعالی فرهنگ بهره ببریم نه آنکه دست بر روی دست بگذاریم و فرصت ها را به بهانه های واهی بسوزانیم که متأسفانه در ادوار مختلف انقلاب چه بسیار فرصت هایی را به دلیل ضعف مدیریت و نبود دانش کافی سوزاندیم. پر واضح است تخصیص اعتبارات و بودجه‌ریزی مناسب عملیاتی اگرچه در تسهیل ثمردهی برنامه‌های فرهنگی موثر است اما اولویت اول نیست. باید توجه داشت که نبود نگاه کلان الهی محور در برنامه‌های فرهنگی مانع جدی برای توفیق در عرصه فرهنگی محسوب می‌شود. جامعه امروز محاسبات منطقی خویش را دارد و اساسا توجهی به فرافکنی‌ها و مغلطه‌های فرهنگی ندارد و به سادگی این غفلت ها را نمی پذیرد و مادامی که متولیان و مسئولین حوزه فرهنگ و نیز مؤثران فرهنگی همچنان بخواهند با ‌مغالطه و فرافکنی، اهمال کاری خویش را توجیه کنند پیشرفتی در این زمینه صورت نخواهد گرفت.

سر آخر بر این نکته تأکید می کنم که نگاه غیرمعقول ریالی به حوزه فرهنگ و چشم پوشی از رسالت فرهنگی در گذر زمان به یقین اثرات جبران ناپذیری را می‌تواند داشته باشد، اما نباید فراموش کرد حضرت امام خمینی (ره) بزرگ‌ترین تحول فرهنگی عصر معاصر را بدون اعتبارات ریالی به سرانجام مطلوب رساندند. لذا همه سخنم این است که باید هوشمندانه تدبیر کرد و مدبرانه عمل کرد و برای رسیدن به فرداهای زیبا برنامه داشت و فرصت هایی را فراهم نمود که این در گام نخست به هیچ اعتبار و بودجه آن چنانی نیاز ندارد. 


 

 

 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی