دغدغه ما فرهنگ است

دکتر فاطمه فراهانی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات تهران

هوای فرهنگ در وضعیت " هشدار "!

کدام نهاد فرهنگی در کشور باید هوشمندانه هوای فرهنگ را رصد و شناسایی کرده و میزان آلودگی آن را بسنجد و میزان آلاینده های آن را اعلام کند و به هنگام هشدار دهد که به دلایل وجود غلظت رسوبات موجود در جبهه وارداتی فرهنگ به کشور تنفس از آن برای همگان ناسالم محسوب می شود و برای برون رفت آن تدبیری هوشمندانه اتخاذ کند؟!

فکر نوشت دوم :  " به گزارش  خبرگزاری تسنیم  مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: شاخص کیفیت هوای تهران روی عدد 162 قرار گرفته است و هوای تهران وارد وضعیت قرمز شده است و تنفس در این هوا برای همه افراد جامعه ناسالم محسوب می‌شود " زمانی که می گوییم هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است به این معنا نیست که سایر افراد تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند ، بلکه سایر افراد جامعه هم تحت تأثیر همان آلودگی ها قرار دارند . عمده‌ترین آلاینده در هوای آلوده ذرات معلقی است که میزان آن در هوای 72 میکروگرم بر مترمکعب است. زمانی که غلظت این آلاینده از 60 بیشتر شود می‌گوییم کیفیت هوا از نظر غلظت آلاینده‌ها در شرایط ناسالم یا همان شرایط هشدار قرار دارد. این عدد 72 طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، 7 برابر استانداردی است که این سازمان برای هوای سالم پیش‌بینی کرده است و 7 برابر یعنی 700 درصد بیشتر از سطح استانداردها.

و اما بعد ...

مقام معظم رهبری : عزیزان من ! فرهنگ به مثابه هوایی است که ما تنفس می کنیم . چه بخواهید ، چه نخواهید ؛ اگر این هوا تمیز باشد آثاری دارد در بدن شما ؛ اگر این هوا کثیف باشد آثار دیگری دارد. فرهنگ یک کشور مثل هواست؛ اگر درست باشد آثار و برکاتی دارد....

الغرض سؤال اینجاست با توجه به اهمیت و نیز حساسیت موضوع فرهنگ در کشور امروز کدام دستگاه و یا مجموعه فرهنگی باید همچون سازمان هواشناسی متولی رصد هوای فرهنگ باشد. کدام نهاد فرهنگی در کشور باید هوشمندانه  هوای فرهنگ را رصد و شناسایی کرده  و میزان آلودگی  آن را بسنجد و میزان آلاینده های آن را اعلام کند و به هنگام هشدار دهد که به دلایل وجود غلظت رسوبات موجود در جبهه وارداتی فرهنگ به کشور تنفس از آن برای همگان ناسالم محسوب می شود و برای برون رفت آن تدبیری هوشمندانه اتخاذ کند؟!

فرهنگ یعنی باورهای مردم ، ایمان مردم ، عادات مردم ، همه آن چیزهایی که مردم در زندگی روزمره با آن سرو کار دارند و الهام بخش مردم در حرکات و اعمال آنهاست . به یقین  چنین کارزار فرهنگی نیازمند طرح یک مختصات خاص برای فعالیت و  در نظر گرفتن نیازها و لوازم مورد نیاز و مختص به خود می باشد. اما نمیدانم چرا کسی به این کارزار ان گونه ای که باید نمی اندیشد  ودر پی تدارک ابزار و ملزومات آن نیست یا شاید هنوز کسی به اهمیت آن پی نبرده است و یا هنوز به قدر موضوعاتی از جنس هوای آلوده شهر تهران ضروروت بحث را ندارد.

در آخر اینکه بدیهی است عزم جدی در چنین امر مهمی نیازمند حرکتی جهادی و انقلابی است و تا مادامی که این حرکت جهادی شکل نگیرد کار به ثمر نمی نشیند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی