دغدغه ما فرهنگ است

دکتر فاطمه فراهانی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات تهران

فکرنوشت اول (بر من ببخشید !)!

بر من ببخشید!

اگر این بار در کسوت یک معلم اما از حیث تکلیف رسم نویسندگی را پیشه کرده و گونه ای دیگر با شما سخن می گویم و نوع دیگری از زبان نوشتاری را با شما تجربه می کنم! تکلیف کردند بنویسید! اطاعت امر کرده ایم ، تنها به بهانه آنکه شاید نام مان در این روزگار وانفسا در میان عماریون زمان به زیبایی ثبت شود و خوش بدرخشد، انشاالله .

زیاده گویی را نمی دانم! سخت و سنگین هم نمی نویسم! تحلیل موضوعی هم وقتی باید کرد که اصل سخن گره داشته باشد و همگان از عوام و خواص آن را بفهمند! پس تحلیل را می گذارم به وقتش!

بگذارید از باب تبرک و به جهت آغاز روزنوشت هایم به این نکته اشاره کنم که امروزه  اگر قدری تأمل کرده باشید به یقین متوجه خواهید شد که مقام معظم رهبری مدتی است بیش از گذشته صریح‌تر و شفاف‌تر، مطالبات و انتظارات خود را مطرح می‌کنند و توقع‌شان از مجموعه‌های مختلف کشور به خصوص دستگاه های فرهنگی بالا رفته است که این همه اش نشان از اهمیت برخی کارها دارد که باید در اولویت قرار بگیرد. به یقین در امورات اشکالاتی وجود دارد که ایشان نکاتی را در جهت اصلاح اش بیان می کنند، اما در برخی موارد مشاهده می شود که علی رغم تذکرات ایشان متأسفانه اشکالات همچنان باقی است و علی الظاهر اهتمامی هم نسبت به اصلاح آن ها نیست.

 اما بعد...

در دیدار اخیر مقام معظم رهبری با مردم انقلابی قم نکات ارزشمندی توسط ایشان مطرح شد که یکی از این موارد موضوع علت و چرایی «ماندگاری انقلاب اسلامی» در مقایسه با برخی حوادث مهم تاریخ معاصر ایران و جهان بود و اینکه اگر جوانان به تحلیل درستی از این واقعیت برسند دیگر تلاش برخی برای نشاندن بذر ترس و رعب و ناامیدی در دل مردم به نتیجه نخواهد رسید و راه صحیح آینده کشور مشخص خواهد شد. ایشان همچنین خاطرنشان کردند که انقلاب اسلامی ایران تنها انقلابی است که توانسته علی رغم دشمنی هایی که وجود داشته ماندگاری خود را براساس اصول و آرمان های اولیه حفظ کند زیرا اصلی‌ترین هدف مراکز فکر و اندیشه در دنیای استکبار، از بین بردن عناصر ماندگاری انقلاب است و تمام تلاش دشمنان در طول سال های گذشته اعم از جنگ تحمیلی، محاصره اقتصادی و تحریم‌های گسترده اخیر، با هدف از بین بردن ماندگاری انقلاب اسلامی بوده است که البته در هر دوره، ابتکارات جدید هم انجام می‌دهند. ایشان به این نکته تأکید کردند که در مقطع کنونی نیز اگر مردم به " وظایف خود " در عرصه های مختلف درست عمل کنند " رویش های سرسبز و پرطراوت انقلاب"، بیشتر و ماندگاری انقلاب تأمین می‌شود. آنچه در این صحبت ها مهم  به نظر می رسد و به مثابه حلقه مفقوده در این بیانات مطرح است " بصیرت " است. یعنی با بینش و بصیرت است که راه از بیراهه تشخیص داده می شود و وظایف تبیین می گردد. سؤال اینجاست که بصیرت چیست و چگونه شکل می گیرد و منشأ آن کجاست. سهم خود فرد در این باره چقدر است و سهم دستگاه های فرهنگی در بصیرت بخشی چه مقدار است و ...

الغرض این که امروز همگان در مسیر تداوم و ماندگاری انقلاب اسلامی وظایفی داریم که باید خودمان را نسبت به آن متعهد بدانیم و در این میان نقش خبرگان ، رهبران فکری و نیز صاحبان اندیشه بسیار سخت و سنگین تر از گذشته است.

نظرات (۱)

کوروش احمدی
باسلام و عرض ادب خدمت خانم دکتر فراهانی ، مطلب جالبی بود مثل همیشه آموختیم و یاد گرفتیم . دست مریزاد
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی