دغدغه ما فرهنگ است

دکتر فاطمه فراهانی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات تهران

مشاورین امور بانوان دستگاه‌ها؛ تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر!

 دکتر فاطمه فراهانی مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: دولت باید قبل از این اقدام، به ارزیابی وضع موجود پرداخته و این بخش از فعالیت دستگاه‌های اجرایی را بررسی می‌کرد و و بر اساس کار کارشناسی این اقدام را صورت می‌داد.

پست سازمانی مشاور امور بانوان در وزراتخانه‌ها با تشکیل دفتر رسیدگی به امور بانوان در وزارت کشور ایجاد شد. هسته اولیه کمیسیون‌های امور بانوان در سال 1368 به صورت آزمایشی در فرمانداری قم آغاز شده و در سال 1369 در سراسر کشور شکل گرفت. همزمان با تشکیل دفتر امور بانوان در دوران سازندگی این دفاتر در همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها تشکیل شد و به گفته شهلا حبیبی در پایان دوره سازندگی تقریباً جایی نبود که دفتر امور زنان نداشته باشد. این روند تا پایان دوره اصلاحات به همین شکل ادامه داشت تا اینکه با روی کار آمدن دولت نهم و دهم نام این دفاتر به مشاوران امور زنان و خانواده تغییر پیدا کرد، ولی حالا دولت بخشنامه‌ای در خصوص حذف این دفاتر صادر کرده است.

به گزارش مهرخانه، این دفاتر بازوی اجرایی مرکز امور زنان و خانواده در دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها هستند و مسائل مربوط به زن و خانواده از طریق این مشاوران در وزارتخانه‌ها پیگیری می‌شود؛ اما حالا با روی کار آمدن دولت یازدهم بخشنامه‌ای مبنی بر حذف این پست سازمانی به دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها براساس آنچه معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی چابک‌سازی نهاد دولت می‌داند، به وزارتخانه‌ها ابلاغ شده است.

پس از انعکاس این خبر نگرانی زیادی در میان مشاوران بانوان دستگاه‌ها و فعالان حوزه زنان ایجاد شد و اعضای فراکسیون زنان نیز در جلسه دیروز خود با رئیس مرکز امور زنان نسبت به این روند اعتراض کردند.

مشاورین امور بانوان دستگاه‌ها؛ تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأیید این خبر به مهرخانه می‌گوید: دولت باید قبل از این اقدام، به ارزیابی وضع موجود پرداخته و این بخش از فعالیت دستگاه‌های اجرایی را بررسی می‌کرد و و بر اساس کار کارشناسی این اقدام را صورت می‌داد.

فاطمه فراهانی ادامه می‌دهد: این عمل منطق دقیقی ندارد و خیلی بعید به نظر می‌رسد که حوزه مشاور امور بانوان با توجه به سابقه‌ای که داشته است بتواند بارسنگین و هزینه گزافی را به کل فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی وارد کند و من فکر می‌کنم که نباید با این نگرش مدیریتی کاربردی به این موضوع نگاه شود و حداقل باید یک کار کارشناسی در این زمینه صورت گیرد.

او تصریح می‌کند: حضور مشاورین امور بانوان در دستگاه‌های اجرایی و تعامل و سازنده آنها در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در ارتباط با مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مصادیق زیادی دارد که یکی از آنها بیمه زنان خانه‌دار بود.

فراهانی تأکید می‌کند: تشکیلات مشاور امور بانوان به صورت مویرگی می‌تواند در تمام نهاد‌ها و دستگاه‌های اجرایی وجود داشته باشد و با خلأ و نیازهایی که در خصوص مسائل زنان وجود دارد به خوبی برخورد کند.

این دفاتر متولیان اصلی امور زنان در وزارتخانه هستند
عفت شریعتی مشاور امور بانوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که به تازگی حضورش در این جایگاه ابقا شده است با بیان اینکه دفاتر امور زنان در وزارتخانه ها حلقه اتصال میان مرکز امور زنان و وزارتخانه است، تصریح می کند: من این خبر را شنیده‌ام، ولی هنوز بخشنامه را ندیده‌ام. البته معتقدم که این دفاتر متولیان اصلی امور زنان در وزارتخانه هستند و نباید حذف گردند.

او ادامه می دهد: باید دید که آیا دولت طرح جدیدی برای این سمت‌ها دارد یا خیر و آیا قرار است جایگزینی برای این ساختار تعریف کند که اگر این حالت باشد باید این طرح توسط ریس مرکز امور زنان و خانواده مورد ارزیابی قرار گیرد.

همچنین تعدادی از مشاورین امور بانوان دستگاه‌ها در تماس با مهرخانه خواستار پیگیری این وضعیت از سوی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور شدند و اذعان می‌کردند که با حذف این واحد، امور زنان و خانواده در دستگاه‌ها بی‌متولی خواهد شد.

خوشبختانه معاون امور زنان رئیس‌جمهور که معتقد است مشاورین امور بانوان دستگاه‌ها بازوهای اجرایی این نهاد در وزارتخانه‌ها هستند، در تماسی با معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور نگرانی خود در این خصوص را ابراز می‌کند.

دفاتر مشاورین امور بانوان حذف نمی‌شوند، بلکه بررسی خواهند شد
شهیندخت مولاوردی در گفتگو با مهرخانه در این رابطه می‌گوید: این بخشنامه همه را در ابتدا نگران کرد، ولی به این شکلی که الان مطرح شده نبوده و قرار نیست این دفاتر حذف شوند.

او ادامه می‌دهد: پس از دریافت این بخشنامه تعداد بسیاری از مشاورین دستگاه‌ها با من تماس گرفتند و ابراز نگرانی کردند و من هم با آقای عسکری‌آزاد و آقای نوبخت تماس گرفتم و بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته قرار است الزاماتی که مانع از سیاست‌های چابک‌سازی، منطقی‌سازی دستگاه‌های اجرایی و موجب گسترش بی‌رویه ساختارهای سازمانی می‌شود، حذف شوند.

قرار است این الزام را در قالب و کلیشه‌ای خاص بررسی کنند
رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح می‌کند: براساس این بخشنامه دستگاه‌ها باید بررسی کنند که آیا الزامی‌که در راستای ایجاد پست مشاور زنان و خانواده و اختصاص سه پست سازمانی وجود داشته، در راستای این چابک‌سازی و منطقی‌سازی نهاد ریاست جمهوری بوده است یا خیر؟!

او می‌افزاید: اگر این پست در راستای این سیاست‌ها نیست که باید حذف شود و اگر هست باید پیشنهاد جایگرین در خصوص آن ارائه دهند که به معنای حذف نیست، بلکه قرار است این الزام را در قالب و کلیشه‌ای خاص بررسی کنند؛ مثلاً برخی وزارتخانه‌ها مثل وزارت نفت شاید نیاز چندانی به حضور مشاور امور بانوان نداشته باشد، ولی باز هم باید توسط وزارتخانه در این خصوص بررسی صورت گیرد.

مولاوردی خاطرنشان می‌کند: قطعاً در ساختار جدید مرکز امور زنان و خانواده، مشاورین امور بانوان دستگاه‌ها حضور خواهند داشت و ما باید بررسی کنیم که در چه دستگاه‌هایی حتماً باید مشاور امور بانوان باشد، چه دستگاهی باید تقویت شود، چه دستگاهی باید به همین شکل باقی بماند و در چه دستگاهی حضور این پست نیاز نیست که این مهم با همکاری دستگاه‌ها و مرکز امور زنان و خانواده صورت خواهد گرفت.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی